Výstavba nového Centra sociálních služeb SMYSL v Bělehradské ulici 389 je na spadnutí. Projekt zahrnuje rekonstrukci a rozšíření stávajícího objektu, což umožní integraci více organizací, které se věnují pomoci lidem se smyslovým a zdravotním hendikepem. Radní nyní schválili podání žádosti o dotaci na jeho spolufinancování.
„V rozpočtu města máme na tuto potřebnou investici schválené vlastní finanční prostředky ve výši 120,8 milionů korun, což odpovídá nákladům dle hotové projektové dokumentace pro provedení stavby. Nyní jsme schválili podání žádosti o dotaci ve výši 55 milionů korun z ITI Hradecko-pardubické aglomerace, dotace by tak mohla pokrýt téměř 50 procent předpokládaných investičních nákladů. Věřím, že budeme úspěšní, neboť tato investice umožní rozšíření potřebných kapacit a zvýšení klientského komfortu služeb poskytovaných osobám se smyslovým případně tělesným postižením v jednom moderním bezbariérovém objektu, který je v docházkové vzdálenosti od zastávek MHD,“ shrnuje 1. náměstek primátora Jakub Rychtecký zodpovědný za rozpočet, sociální politiku a zdravotnictví, který podání žádosti o dotaci radě města předkládal.
Aktuální prostory totiž nesplňují základní kritéria a uživatelé, mezi které patří organizace jako Péče o duševní zdraví, Středisko rané péče v Pardubicích o.p.s., Centrum pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje o.p.s., Středisko Audiohelp z.s, SONS, nemohou plně využívat nabízené služby. V objektu rovněž sídlí půjčovna a prodejna pomůcek HELP centrum. Všechny tyto organizace již ve spolupráci s městem dočasně prostory kvůli připravované rekonstrukci opustily a fungují v náhradních prostorách. „Projekt Centra sociálních služeb SMYSL je klíčovým prvkem Strategie ITI Hradecko-Pardubické aglomerace a prioritou pro rozvoj sociálních služeb v našem regionu. Projekt má ale i bonusy pro celé Polabiny. V okolí budovy navíc přibude dalších 41 parkovacích míst, počítá se i zde se sadovými úpravami okolí Centra, která přispěje k příjemnějšímu prostředí pro všechny uživatele. Nyní dokončujeme výběrové řízení na technický dozor investora a finalizujeme přípravy na zahájení otevřeného výběrového řízení na dodavatele stavby, abychom mohli stavbu zahájit co nejdříve,“ informuje primátor města Pardubic Jan Nadrchal.
Rekonstrukce objektu zahrnuje zateplení budovy. „To přispěje ke snížení její energetické náročnosti a provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Z důvodu nevyhovujícího statického stavu budou vyměněny stropní konstrukce v celém objektu. Přístavba na jižní straně budovy umožní stěhování dalších organizací, jako jsou TyfloCentrum Pardubice, Centrum pro dětský sluch Tamtam a Tyfloservis, které dnes nemají možnost rozvoje, právě do nově vznikajícího Centra SMYSL. Projekt zahrnuje také nadstavbu nového patra s využitím zelené střechy,“ doplnil Rychtecký.
Přestěhováním nových organizací do adaptované budovy na Bělehradské 389 město uvolní některé stávající nebytové prostory města, které organizace užívají, což by mohlo mít přínos v jejich využití pro další důležité identifikované potřeby. Zejména objekt ve stávající mateřské školce Závodu míru, který dnes využívá Tyflocentrum, by mohl opět sloužit pro potřeby pardubických rodin a dětí předškolního věku.
Tato velká investice je doporučována i odborníky v rámci Komunitního plánování sociálních a souvisejících služeb města Pardubice na období 2021–2025 a naplňováním jeho akčního plánu. Tuto investici podpořila i Komise při Radě města Pardubic pro sociální a zdravotní oblast.
Budova je navržena i s ohledem na potřeby osob se zrakovým postižením, což je důvodem pro použití barevného konceptu. Klíčové komunikační prvky a vstupní prostory budou záměrně kontrastní k okolí. Pro zábradlí schodiště, bezbariérovou rampu, vstupní portály a výškově odlišenou výtahovou věž je vybrána výrazná žlutá barva, která zvýší viditelnost a usnadní orientaci osobám se zrakovými obtížemi. Zahájení fyzické realizace projektu Centra sociálních služeb SMYSL je v ideálním případě plánováno na první čtvrtletí roku 2025.
Zdroj: pardubice.eu