Unikátní dílo. Inteligentní dopravní systém v Hradci ocenili dopravní odborníci


Cenu od dopravních odborníku získal inteligentní dopravní systém (IDS) v Hradci Králové. Ocenění v celostátní soutěži město převzalo začátkem června. Podle Fakulty dopravní ČVUT se navíc jedná o unikátní dopravně technické dílo. Cílem nového systému je modernizace dopravy a zvýšení plynulosti provozu.

Hradecký IDS začátkem června získal ocenění Sdružení pro dopravní telematiku (SDT) v celostátní soutěži Česká dopravní stavba, technologie, inovace roku 2022. Jeho funkčnost zaznamenali také odborníci z Fakulty dopravní ČVUT v Praze. Informovala o tom mluvčí hradeckého magistrátu Kateřina Rohlíčková v tiskové zprávě.

„Jsou to pro nás první signály, že zavedení inteligentního dopravního systému v našem městě dává smysl. Díky jeho funkcím máme kvalitní data o dopravě, kterou pak můžeme postupně rozvíjet a zlepšovat. Cenu SDT získal systém mimo jiné za nový způsob detekce a řízení dopravy, také úpravy pro nevidomé a invalidy či možnosti preference vozidel IZS a MHD,“ uvádí Miroslav Hloušek, náměstek primátorky pro oblast dopravy.

Cenu v rámci jubilejního 20. ročníku celostátní soutěže město převzalo začátkem června. Soutěž se konala pod záštitou místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Věry Kovářové, ministra dopravy ČR Martina Kupky i primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody. Jejím hlavním cílem byla prezentace zlepšující se dopravní struktury v České republice a podpora dopravy a dopravní politiky.

V červnu také systém IDS hodnotil tým z Fakulty dopravní ČVUT, a to v rámci technického poradenství a výkonu technického dohledu nad projektem. Řešitelský tým ve složení Vladimír Faltus a Milan Sliacky v závěrečné zprávě mimo jiné uvedl, že se jedná o unikátní dopravně technické dílo.

„Jeho jedinečnost spočívá jak v komplexnosti územního rozsahu, tak v integraci několika různých, ale vzájemně souvisejících telematických systémů. Není nám známo, že by se na území České republiky takto komplexní projekt podařilo vysoutěžit a zrealizovat v rámci jedné veřejné zakázky. Hradec Králové prokazuje, že i na území České republiky a s pomocí českých dodavatelů lze vybudovat systém, který lze bez kompromisů srovnávat s moderními dopravně-telematickými systémy světové třídy,“ zmiňuje realizační tým.

Stavební práce na inteligentním dopravním systému byly zahájeny před dvěma lety, do ostrého provozu byl pak systém uveden začátkem května letošního roku. Vybudování systému a jeho šestiletý provoz vyjde na 330,6 milionu korun včetně DPH. Radnici se na systém také podařilo získat dotaci z Operačního programu doprava, a to ve výši téměř 158 milionů korun.

Zdroj: hradecky.denik.cz

Realizace projektu Inteligentní dopravní systém v Hradci Králové byla finančně podpořena z Operačního programu Doprava prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.