První část stezky z Hradce do Pardubic už slouží. Cyklisty mate začátek


Z Hradce Králové do Pardubic vede prvních pět kilometrů cyklostezky. Sportovcům začala sloužit první dubnový víkend. Od nápadu propojit města až po výstavbu to však trvalo 15 let. Trasa má sice nedostatky v napojení na existující síť, ale až kýčovité scenérie včetně ledňáčků to dokáží vynahradit.

S velkou slávou se teď otvírá první část cyklostezky. Mnoho povyku pro nic? Ne tak docela. Přestože začátek stezky mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem je skoro zlomyslně ukrytý na okraji Třebše, elektronický sčítač tu od ledna zaznamenal už přes devět tisíc kolařů, bruslařů či pěších.

Kdy se stezka s pracovním názvem Mechu a perníku pohne z Vysoké ke Kunětické hoře, sice ještě není známo, ale plusové body sbírá už nyní.

Jednoznačným nedostatkem však je chaotické napojení na síť hradeckých stezek, natož potom na skvělou trasu z Kuksu. Jen u iluze - snad jen dočasně - zůstala myšlenka, že by inlinista nazul brusle třeba u Náplavky a bez rizika dojel prozatím "jen" do Vysoké.

Mylný je i předpoklad, že nalezení stezky není problém. Potíž to je, na cestu se musel doptávat i rodilý Hradečák.

Ke stezce se sice lze dostat z Moravského Předměstí odbočkou u restaurace Duran, ale kdo by se na kole, nebo dokonce na bruslích chtěl vystavovat zbytečnému riziku v dopravou přetížené čtvrti?

Chybná je rovněž úvaha, že nový úsek navazuje aspoň na již existující cyklostezku od soutoku. Pro bruslaře bohužel kvůli své (ne)kvalitě nepřichází v úvahu a potíže budou mít i cyklisté, tedy v případě, že se dotřesou až do Třebše a neschůdné ulice K Labi.

Značení je spíš matoucí, lze tedy doporučit: drž se levého břehu Labe. Jenže zase ne moc, neboť cesta by skončila u slepého ramene jen pár kroků od sauny Nook.

Takřka vyhráno je až na novém sídlišti Labská Louka. Zde se však může skrývat další komplikace - především pro bruslaře, kteří si navykli u lesního hřbitova zaparkovat a teprve odtud krájet kilometry populárního lesního okruhu. Parkovacích míst je totiž v této městské části málo a přezouvání u nového Penny Marketu se může setkat s nelibostí ostrahy.

Škoda, že ta nádhera končí po pěti kilometrech

Za zatáčkou u Starého Labe naštěstí začíná jiný svět a krásně rovný asfaltový koberec. V tu chvíli zapomenete na všechny strasti. Dřevěné posezení u vody, antikorozním nátěrem vonící lávka přes slepé rameno. Čtyřproudovku na Pardubice budete jen tušit daleko vpravo, líné Labe nabízí skoro kýčovité scenérie včetně ledňáčků. Škoda, že to trvá jen necelých pět kilometrů.

Před Vysokou se podjede pod rachotícím mostem a u sportovního areálu, kde zatím mechovoperníková stezka končí.

"Pevně doufám, že se bude stavět rychleji. Připravené jsou už další úseky, byť z naší pardubické strany jsme trochu pomalejší v úseku kolem Kunětické hory," řekla náměstkyně pardubického primátora Helena Dvořáčková (ANO).

Problémem je výkup pozemků, snad bude celá stezka do 5 let

Ačkoli prvních pět kilometrů stezky z Hradce Králové přináší důvod k oslavám, pokračování už tak optimistické není. Rozednívá se však aspoň v otázce trasy.

Z Vysoké se stezka stočí k opatovické elektrárně, řeku kvůli nemožnosti získání pozemků pro lávku překoná po stávajícím mostě, po pravém břehu bude pokračovat k písníkům u dálniční křižovatky, kde opět překlene Labe.
"Tato stavba s největší pravděpodobností vychází na rok 2021. Lépe však vypadá propojení Dříteč - Němčice a pak i etapa Němčice - Kunětická hora, ty by mohly být připravené už příští rok," konstatoval projektový manažer Tomáš Jeřábek.

"Největším problémem je výkup pozemků. Někdy narazíme na někoho, kdo prodat nechce, jindy se zase zdlouhavě hledají dědicové a sem tam má někdo i přemrštěné finanční nároky," řekl pardubický radní René Živný. Odhadl, že celá stezka odhadem za 174 milionů korun by měla být hotová do pěti let.

Zapotřebí je i lehká lávka, hledají se však dědici pozemků

Stezku dost možná přeruší historický most v Němčicích. Do té doby, než se podaří vyřešit výkup pozemků pro lehkou lávku, musí stezka provizorně vést po mostě z roku 1934.

"Lávka bude muset respektovat myšlenku splavnění Labe, takže by měla být dostatečně vysoko nad hladinou. Tedy pokud se nám podaří vyřešit problém s majiteli pozemků. Je to příběh s počátkem v roce 1946, kdy řídící učitel Jedlička převedl pozemek na svých šest potomků. Od jiných potomků tří z nich se je podařilo sehnat, další tři však sháníme téměř detektivním způsobem. Jejich souhlas potřebujeme," popsal pátrání Jiří Horák, předseda svazku obcí Hradubická labská a současně starosta Vysoké nad Labem.

Rovněž není jisté, zda stezka povede nejbližší cestou až do Rábů, anebo se stočí nalevo od Kunětické hory a do Rábů bude pokračovat z Kunětic. Zkratku kolem Perníkové chaloupky patrně nebude možné postavit kvůli neshodám s jejím majitelem, a tak stezka výrazný vrch se zříceninou hradu obkrouží zleva.

Zdroj: idnes.cz

Realizace projektu Cyklostezka Hradec Králové – Pardubice: Stezka Mechu a Perníku (Hradec Králové - Vysoká nad Labem) byla podpořena prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.