Pardubický dopravní podnik připravuje rozšíření trolejbusové dopravy


Dopravní podnik města Pardubic připravuje další rozšíření trolejbusové dopravy ve městě. S pomocí evropských dotací chce prodloužit trolejbusové tratě, elektrifikovat další část města a zmodernizovat halu na opravu vozidel ve svém areálu v Teplého ulici. Nejdál je projekt posílení napájení a prodloužení trolejbusové trati v Pardubičkách, která by se mohla začít stavět příští rok, řekl ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán.

„V roce 2018 jsme prodloužili trať na Zámeček, nyní chceme pokračovat dál ke zdravotnické škole. Protože jsme na hranici s napájením soustavy, je součástí projektu i posílení napájení. Buď vznikne měnírna s bateriovou stanicí, nebo protáhneme kabelovou trasu z měnírny na křižovatce Dašická – Hlaváčova, kde bychom museli podejít železniční koridor. Mohli bychom využít propustek pardubických vodáren, které tam také připravují rekonstrukci své sítě,“ uvedl Pelikán. Elektrifikovaná doprava v této oblasti získá dalších 500 metrů, náklady budou asi 35 milionů korun.

Dopravní podnik chce také časem za 15 až 20 milionů korun prodloužit o kilometr trolejbusovou trať na sídlišti Cihelna. Předtím tam však musí developerská firma vybudovat místní komunikace.

Nejsložitější bude podle Pelikána elektrifikace městské dopravy na sídlišti Višňovka. Bude nutné vybudovat trolejové vedení v ulicích S.K.Neumanna a Pod Břízkami, aby vznikla tříkilometrová trať. „Dokázali bychom tak nahradit až 400.000 kilometrů autobusové dopravy ročně,“ uvedl Pelikán. Rozpočet projektu odhaduje na 140 milionů korun.

Pro rozšíření trolejbusové dopravy potřebuje městská firma zmodernizovat a rozšířit halu pro údržby trolejbusů, která pochází z roku 1952 a přes pozdější rekonstrukci už potřebám nepostačuje. Plánuje také zastřešit stání pro vozidla, aby netrpěla působením počasí, na střeše by měly být fotovoltaické panely. Náklady budou zhruba 150 milionů korun.

Dopravní podnik má v programu Integrovaných územních investic Hradecko-pardubické aglomerace na tyto projekty vyčleněné peníze z Operačního programu Doprava. Získat by mohl 85 procent uznatelných nákladů, což představuje asi 250 milionů korun.

Zdroj: ČTK