Pardubický dopravní podnik čekají investice za 150 milionů


Dopravní podnik v Pardubicích v příštím roce koupí 15 nových vozidel, připravuje modernizaci odbavovacího systému a přejde z radiové analogové komunikace na digitální. Vše bude stát odhadem 150 milionů korun.

Letos podnik investoval rekordních 300 milionů korun, většinu měl z evropských dotací. Koupil například parciální trolejbusy, které díky přídavné baterii jezdí i mimo trakční síť, a zprovoznil dvě nové trolejové trati.

"Máme připravovanou investici na dalších 15 vozidel, evropské dotace nám snižují odpisy, takže musíme reinvestovat prostředky, aby nás to za deset let nedoběhlo, abychom neměli odepsané vozy a neměli na ně peníze," řekl dlouholetý ředitel dopravního podniku a radní města za SPP Tomáš Pelikán s tím, že podnik koupí pět trolejbusů a deset autobusů za 100 milionů korun.

Příští rok dopraváky čeká i modernizace odbavovacího systému za 30 milionů korun, v lednu komise otevře obálky s nabídkami. Doba provedení zakázky je až 18 měsíců. Ve vozech pak bude možné platit jízdné nejen Pardubickou kartou, ale i kartami jiných dopravců a bank. "Když se nám zakázka podaří vysoutěžit, potřebujeme mít do 30. dubna podepsanou smlouvu o dílo, abychom mohli na celý projekt dostat dotace. Trošku to spěchá," uvedl Pelikán.

Výběrové řízení podnik vypisuje podruhé. Podobně je na tom dopravní podnik v Hradci Králové, který dodavatele nového odbavovacího systému dvakrát nevybral, řekl Pelikán. "Bohužel neúspěšní uchazeči mají pocit, že měli vyhrát, a posílají námitky na antimonopolní úřad. Lhůty tam jsou nekonečné, proto radši výběrová řízení rušíme a vypíšeme nová," řekl Pelikán.

Změnou projde i radiová komunikace, kterou má podnik spolu s městskou policií. Pomocí radiového spojení komunikují řidiči s dispečinkem. Vozidla MHD se pak nově spojí i s inteligentními semafory, které ve městě budou, a dostanou tak v křižovatkách přednost. "Radiová síť je z roku 2004 a je analogová. V dnešním světě potřebujeme datové kanály. Město na to vypíše veřejnou zakázku, bude to stát asi 20 milionů," dodal Pelikán.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Realizace projektů Prodloužení trolejbusové trati na obratiště Zámeček, Prodloužení trolejbusové trati v Trnové a Ohrazenici a Zavedení parciálních trolejbusů do provozu městské hromadné dopravy v Pardubicích byla podpořena prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické realizace.

Projektové záměry Modernizace odbavovacího systému cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích a Inteligentní řízení dopravy v Pardubicích již byly podány do příslušných výzev nositele a obdržely kladné vyjádření řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace.