Pardubice vybírají firmu pro MHD tři roky, neúspěšná se stále odvolává


Šlendrián, byrokracie, neschopnost. Pardubičtí politici se rozčilují, že stát jim už tři roky znemožňuje vybrat firmu, která do vozů městské hromadné dopravy dodá nový moderní odbavovací systém. Nečinnost antimonopolního úřadu navíc podle nich silně ohrožuje čerpání evropských dotací.

Na první pohled se to zdá jako nesmysl - Dopravní podnik města Pardubic se už tři roky snaží marně vybrat firmu pro nový odbavovací systém. Navíc konec jinak velmi fádní obchodní soutěže je stále v nedohlednu.

„Firma, která neuspěla v tendru, se odvolává k antimonopolnímu úřadu, čímž uskutečnění projektu oddaluje. Podniku tak hrozí, že nestihne podat žádost o dotaci, na což má čas do konce roku,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš, který v se v debatě o tématu docela rozčílil.

„Proč to firma dělá? Jen tak. Kvůli tomu, že nevyhrála, tak se snaží, aby nevyhrál ani někdo jiný. Prostě klasický naschvál. Nepochopitelné na tom je, že to české zákony umožňují a Úřadu pro hospodářskou soutěž vždy velmi trvá, než se vyjádří. Schizofrenický svět tady nastal,“ uvedl náměstek za ODS s tím, že podobné kauzy notně ztěžují čerpání evropských dotací na tento i mnoho dalších projektů.

„Už tři roky nejsme schopní odbavovací systém vysoutěžit, jsme v područí ÚOHS. Opět jedna z nevítězných firem podala námitku. Přestože už nám jednou úřad řekl, že výběrové řízení bylo v pořádku, firma se znovu odvolala. My budeme čekat 90 dnů, protože orgán má tuhle lhůtu na odpověď,“ doplnil Kvaš s tím, že kvůli přetahování s firmou může město přijít o 30 milionů korun.

Odbavovací systém slouží v pardubické MHD od roku 2006 a dopravní podnik ho chce vyměnit. Náklady na nový jsou právě kolem 30 milionů korun bez DPH. Dotace by mohla vlastní výdaje města výrazně snížit.

„Žádost musí podnik podat do konce roku, její součástí musí být i smlouva o dílo s vybranou firmou,“ řekl ředitel podniku a radní města Tomáš Pelikán.

„Pořád věřím, že ještě máme čas, věřím, že rozkladová komise antimonopolního úřadu rozhodne v náš prospěch. Žádost musíme podat do konce roku, konečný termín dokončení odbavovacího systému je do 31. prosince 2020,“ doplnil Pelikán.

Nový odbavovací systém MHD už podle Kvaše potřebuje a případně ho dopravní podnik, který plně vlastní město, koupí i bez dotací.

„Zahrnovat by měl nové odbavovací terminály, které budou akceptovat bankovní karty, karty různých dopravců, nové palubní počítače do vozidel, nový e-shop pro nákup jízdních dokladů nebo novou dispečerskou aplikaci,“ dodal Pelikán.

Vázne i čerpání dalších milionů

Horší už je, že i kvůli zmíněným potížím silně drhne využívaní peněz určených pro aglomeraci Pardubice - Hradec Králové. Momentálně to nevypadá, že by region dokázal vyčerpat všechny vyčleněné prostředky.

„Probíhají jednání s jednotlivými ministerstvy, aby se ty lhůty pro čerpání maximálně natáhly. Těžko se tak nyní dá říct, o kolik bychom v aglomeraci měli přijít, většinou se na konci období podaří dost zachránit,“ uvedl zastupitel Pardubic za ODS Petr Klimpl.

Kromě Hradce Králové, Pardubic a obou krajů je mohou čerpat také menší města v oblasti, jejich organizace a soukromé firmy na inovace. V celé aglomeraci již bylo vyhlášeno a ukončeno 55 výzev, dalších osm výzev pokračuje. Kladné stanovisko získalo 115 záměrů v částce 3,026 miliardy korun.

Zdroj: idnes.cz

Projektový záměr Modernizace odbavovacího systému cestujících v městské hromadné dopravě v Pardubicích má kladné Vyjádření ŘV ITI, které bylo vydáno dne 27. 6. 2018.