Kraj chystá do opraveného zámku novou expozici, tím ale plány nekončí…


Rada Pardubického kraje vybrala dodavatele vnitřního vybavení pro pernštejnskou expozici do pardubického zámku za necelých 10 milionů korun. Nový mobiliář bude tvořit nábytek, speciální vitríny, různé interaktivní prvky, ale také osvětlení, grafika a navigační systém. Autorská umělecká díla do expozice nakupuje Východočeské muzeum. Bude k nim patřit i dvanáct zcela nových rodových portrétů hlavních postav pernštejnské historie, která se odehrávala po přesunu tohoto původně moravského rodu do Čech.

„Autorem portrétů je akademický malíř Petr Nikl, který vycházel z dostupných obrazových či písemných pramenů. Nezůstal jen u kopírování dobových materiálů, ale přišel s vlastním tvůrčím pojetím každého z vybraných šlechticů a šlechtičen tak, aby vystihl, co je o nich známo. Tři čtvrtě roku s nimi žil ve svém ateliéru na Malé Straně. Tento týden jsme tyto obrazy spolu s pracovníky muzea od Petra Nikla převzali, pečlivě zabalili a nechali převézt do Pardubic. Je to vlastně první velká obrazová identifikace s tímto slavným rodem v novověku na pardubickém zámku a velmi se těším, až je představíme veřejnosti ve Sloupovém sále zámku a připomeneme životní příběhy těchto Pernštejnů,“ řekl 1. náměstek hejtmana pro majetek, investice a kulturu Roman Línek, který celý projekt řídí.

Zatímco pernštejnská expozice se veřejnosti otevře už v příštím roce, kdy si budeme připomínat 500 let od smrti Viléma z Pernštejna, úpravy zámku ještě nekončí. Další metou je celá nová společenská část zámku. „Připravujeme využití dvou velkých sálů nad hlavním vchodem do paláce. Na jejich nové vizi pracujeme nyní s ateliérem AI Design Evy Jiřičné i s našimi architektonickými poradci. Paní architektka je sice nyní takříkajíc uvězněná v Londýně, ale už jsme měli několik společných telekonferencí a myslím, že se tady rodí krásná řešení pro další etapy. Budeme tak připravení na nové příležitosti čerpání dotací z fondů Evropské unie pro tuto národní kulturní památku v příštích letech,“ dodal Línek.

Zdroj: pardubicezive.eu

Realizace projektu Zámek Pardubice – využití a obnova zámeckých exteriérů a interiérů čp. 1 a čp. 2 je finančně podpořena z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.