Hradecký dopravní podnik se stává jedním z lídrů v elektromobilitě MHD


V minulém týdnu hradecký dopravní podnik ukončil výběr dodavatele dvaceti elektrobusů včetně dvou nabíjecích stanic a podepsal dosud největší kontrakt v České republice v oblasti elektromobility v městské hromadné dopravě. Nové elektrobusy, které dopravní podnik nakoupí za 246 milionů korun bez DPH, sníží produkci emisí v centru města a zároveň výrazně sníží i provozní náklady MHD.

„Elektromobilitou autobusových linek město významně přispěje k ekologizaci dopravy, navazuje se tak na dlouhou tradici trolejbusů v Hradci. Podobný trend v obměně a doplnění vozového parku chceme nastavit i u městské policie nebo u jiných městských organizací,“ řekl primátor Hradce Králové Zdeněk Fink.

Celý kontrakt na pořízení dvaceti nových elektrobusů je rozdělený na několik dílčích etap postupných dodávek vozidel. Dvě automatické rychlonabíjecí stanice budou umístěné na klíčových dopravních uzlech, tedy na terminálu hromadné dopravy a na konečné stanici Cihelna. Součástí dodávky jsou i nabíjecí stanice pro noční pomalé nabíjení elektrobusů v zázemí dopravního podniku, kde jsou již vybudované odstavné prostory s novými elektropřípojkami a nová trafostanice.

Dodavatelem nových elektrobusů je společnost SOR Libchavy. Všech dvacet vozů by mělo v garážích dopravního podniku parkovat do dvanácti měsíců od podpisu smlouvy, první dodávka bude v červnu příštího roku. V závěrečné fázi je také výběr dodavatele na tři nové trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem. „Na tyto elektrobusy a trolejbusy získal dopravní podnik dotaci z integrovaného regionálního operačního programu ve výši více než 236 milionů korun,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich, odpovědný za investice a rozvojové projekty ve městě. Na dalších šest moderních trolejbusů chce dopravní podnik žádat o dotaci z ITI Hradecko-pardubické aglomerace. „Obměna vozového parku elektrobusy a trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem plně koresponduje se strategií ITI a strategií Smart cities, proto je dopravní podnik tak úspěšný v získávání dotací. Projektů z této oblasti se chystá více,“ doplnil Vedlich.

V plánu je například inteligentní dopravní systém, nový odbavovací systém pro MHD nebo výstavba dalšího trolejbusového vedení v Hradci Králové. Konkrétně jde o úsek od Brněnské třídy ulicemi Palachovou a Milady Horákové až na konečnou zastávku Pod Strání. Ta již má stavební povolení. Dopravní podnik bude žádat o dotaci na úhradu až 85% uznatelných nákladů na tuto akci, jejíž odhadované náklady jsou zhruba 18,5 milionu korun. Tato nová trolejbusová trať zvýší přepravní kapacitu na točně Pod Strání za využití kloubových trolejbusů a na lince 27 umožní stávající autobusy nahradit novými trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem.

Samotná stavba nové trolejbusové tratě Pod Strání by pak mohla probíhat ve druhém čtvrtletí roku 2018. Její délka je 860 metrů, nově vzniklá část trolejové tratě bude napájena z napájecího bodu na Brněnské třídě. Součástí projektu je i nové veřejné osvětlení po celé délce nové tratě. Nové trolejbusy s pomocným bateriovým pohonem budou také zajíždět na sídliště Plachta.

V současnosti má hradecký dopravní podnik k dispozici 125 nízkopodlažních vozů pro městskou hromadnou dopravu, z toho je 91 autobusů, 31 trolejbusů a 3 elektrobusy. V Hradci Králové je provozováno 26 linek MHD, pět z nich je trolejbusových. Jejich celková délka je 323 kilometrů, trolejbusy jezdí na linkách o délce 36 kilometrů. Ve městě je 199 zastávek, 164 z nich je s prosklenou čekárnou. Ročně vozy hradecké MHD najezdí 6,1 milionu kilometrů, z nichž 1,6 milionu kilometrů je na trolejbusových linkách.

Projekt „Pořízení 6 kusů trolejbusů s pomocným bateriovým pohonem pro účely veřejné dopravy v Hradci Králové“ získal v listopadu 2016 podporu řídicího výboru ITI Hradecko-pardubické aglomerace, v maximální výši podpory EU 61 200 000 Kč.