Hrad Kunětická hora otevře nepřístupné části. Jeho podoba se vrátí do té původní


Od nové turistické sezony si návštěvníci hradu Kunětická hora budou moci prohlédnout jeho desítky let nepřístupné části. Památkáři dokončují první etapu oprav podle původního návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Obnovy se dočkalo západní křídlo s šestou bránou, navazující dřevěnou vestavbou, objekt bývalé dvořanské světnice a západní Jurkovičův palác.

"V západní části hradu bude probíhat normální klasická prohlídka s průvodcem. Budeme ukazovat interiéry šesté brány, které se realizovaly podle projektu Dušana Jurkoviče a byly opraveny," uvedl Jiroušek. Prostory budou vybaveny obnovenými originály nebo replikami dřevěného nábytku, schodišti a zábradlí a dalšího zařízení podle Jurkovičova návrhu.

Do západní části paláce byla vestavěna samonosná oceloskleněná konstrukce. Bude v ní expozice věnovaná Jurkovičovi a jeho dílům a rekonstrukci hradu na počátku 20. století, kterou prováděl Muzejní spolek. Už vloni byla dokončena obnova prvorepublikové dřevěné verandy podle Jurkovičova návrhu.

Zároveň ale nebudou přístupné jiné prostory, kde pracují restaurátoři. Letos a příští rok bude uzavřena další část hradního paláce a věž, kde se obnovují kamenické prvky, vnitřní omítky a opravují se elektrorozvody. V severním palácovém křídle vznikne dřevěná konstrukce v úrovni prvního patra s navazujícím ochozem ve druhém patře bývalého královského sálu. Poprvé v novodobých dějinách tak bude toto hradní křídlo zpřístupněno veřejnosti. Konstrukce umožní využití těchto prostor i pro výstavní, divadelní a hudební akce. "Chtěli bychom mít tuto část otevřenou od začátku sezony 2023," uvedl Jiroušek.

V roce 1919 hradní zříceninu zakoupil pardubický Muzejní spolek, z jehož podnětu bylo ustaveno Kunětické družstvo, které následně zahájilo opravy a zabezpečovací práce. Byly zčásti provedeny podle projektu významného architekta Dušana Jurkoviče, na projektu spolupracoval i architekt Jan Pacl. Právě na základě této koncepce vznikla i vyhlášená restaurace s hodnotnými interiéry v západním traktu.

Zdroj: nasregion.cz

Realizace projektu Kunětická hora Dušana Jurkoviče - básníka dřeva je finančně podpořena z prostředků EU z Integrovaného regionálního operačního programu prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.