Automatické mlýny: galerie, akce i dílny pro studenty


Budova Automatických mlýnů patří k dominantám města. Stavba architekta Josefa Gočára postupně ožívá, už v dnešních dnech se tam koná celá řada různých akcí a v plánu jsou i další věci. Vzniknout tam má například galerie.

Automatické mlýny v Pardubicích by se měly proměnit v nové sídlo Východočeské galerie, která se tam v budoucnu přesune z pardubického zámku. Zastupitelé kraje se rozhodli část areálu koupit od architekta Lukáše Smetany a jeho manželky. Přestavbu budovy chtějí z větší části zaplatit z evropské dotace. Nyní galerie sídlí na pardubickém zámku, ten ale není ideálním místem.

"Galerii na zámku dobře není. Potřebuje více otevřeného prostoru, na galerii jsou tady nízké stropy," uvedl architekt Petr Všetečka, který se přeměnou pardubického zámku zabývá společně s kolegy Josefem Pleskotem a Ladislavem Lábusem.

Prostory pro obrazy a jiná umělecká díla jsou v hlavní části Gočárových mlýnů jako dělané. Čím výš člověk stoupá hlavní budovou, tím více se objevují vyšší stropy a fenomenální pohled z oken na dominanty Pardubic -pardubický zámek a Zelenou bránu.

Město Pardubice by v areálu chtělo mít takzvané polytechnické dílny, jakési laboratoře, do nichž by docházeli žáci základních škol poznávat vědu a fyzikální zákonitosti na praktických pokusech. Ideální by podle města bylo, kdyby do mlýnů chodili žáci všech základních škol a odpoledne je využívali i středoškoláci či veřejnost.

Projekt by mohl pomoci opět rozvíjet technické vzdělání dětí. Při tomto plánu město sází i na to, že Pardubice byly a jsou centrem chemického či elektrotechnického průmyslu a řada bývalých pracovníků ráda ratolestem ukáže, čím se celý život zabývali. Proto budou na místě i chemické a biologické laboratoře.

Podle studie na dvou nadzemních podlažích na ploše téměř 1 700 metrů čtverečních vznikne osm učeben, laboratoří a dílen a k tomu prostor pro vizuální prezentace. Vše bude určené především pardubickým základním školám, kroužkům domova dětí a mládeže a veřejnosti.

Mlýny se nejspíš změní také z architektonického hlediska. Zatím se na konci areálu táhne budova, kde se nyní vyrábějí hausbóty. Ta by časem mohla být zbourána, stejně jako další, které hyzdí neopakovatelný ráz Gočárových mlýnů. "Zbouráním nevhodných budov uvnitř areálu a vrátnic na jeho začátku získáme dvě malá náměstí, příjemné zóny, kde se bude moci kdokoli zastavit a vnímat onu neopakovatelnou atmosféru," říká Lukáš Smetana. Poté vynikne hlavní objekt mlýnů inspirovaný Ištařinou osmou bránou v Babyloně. Uvnitř pak vznikne vnitroblok s obchůdky a cukrárnou a soukromá galerie majitele Gočárových mlýnů.

Už nyní patří objekt Automatickým mlýnům různým akcím. Konají se tam koncerty, v říjnu byl na programu takzvaný francouzský den, hosté mohou dorazit také na promítání, besedy a podobně. V prostorách mlýnů je nyní také možnost uspořádat akce, jako jsou svatby, výstavy, firemní dny nebo cokoliv jiného. Podle majitelů objektu je možné pronajmout si buď část prostor, nebo také celý objekt.

Gočár mlýny projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stavěly se v letech 1909 až 1911. Ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí ho pojí přemostění. Některé části objektů zdobí atika připomínající hradní cimbuří. V 60. letech minulého století levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba. Svůj účel mlýny přestaly plnit před pěti lety, kdy firma Goodmills ukončila jejich provoz.

Winternitzovy mlýny jsou jednou z dominant města a navazují na zámek rodu Pernštejnů.

Jejich architektura je asociací babylonské Ištařiny brány. Stojí na pravém břehu řeky Chrudimky před jejím soutokem s Labem, na Bílém předměstí v těsné blízkosti renesančního historického centra města. Roku 2014 byly mlýny zařazeny na seznam Národních kulturních památek České republiky.

Vdechovat nový život různým objektům, které už v současnosti neslouží svému účelu, není ojedinělé.

Například v Praze je velice populární projekt Vnitroblock, který nabízí spojení zcela unikátních industriálních prostor s celou řadou kulturních a uměleckých zážitků.

Lidé tam mohou vyrazit za módou a odpočinkem, například do galerie mladých designérů či showroomu lokálních a středoevropských módních značek, který je zároveň i stylovou kavárnou. V tanečním studiu Sector mají návštěvníci možnost výběru z pestré nabídky pohybových lekcí. Ve sklepním PidiKině se navíc pořádají speciální projekce.

Po celé republice ožívají architektonicky zajímavé stavby, které kratší či delší dobu neslouží svému účelu.

Zajímavé prostory si nacházejí obdivovatele z řad architektů, umělců, ale i dalších lidí, kteří je využívají k zajímavým akcím či výstavám. Dále jsou pronajímány pro soukromé párty a další aktivity.

Zdroj: MF DNES

Zmíněné projektové záměry v areálu Automatických mlýnů jsou připravovány do souvisejících výzev ITI Hradecko-pardubické aglomerace.