Příští rok začne rekonstrukce hradeckého přestupního terminálu a křižovatky Fortna


Vypsání výběrového řízení na zhotovitele rekonstrukce přestupního terminálu a křižovatky Fortny pod schodištěm Bono Publico může začít připravovat město Hradec Králové. Křižovatka ulic Komenského a Ignáta Hermana by se měla přeměnit na kruhový objezd, změny se dočkají také chodníky a cesty v okolí, stejně jako autobusový terminál. Stavební firmu by město mohlo mít vysoutěženou do konce letošního roku, samotné stavební práce by měly začít na začátku příštího roku. Předpokládaná hodnota zakázky je zhruba 63 milionů korun bez DPH, většinu nákladů chce město pokrýt prostřednictvím dvou dotací. Podmínky zadávacího řízení schválili v úterý na svém zasedání radní města.

„Jedná se o projekt, který v Hradci Králové rezonuje již několik let a je třeba situaci v místě skutečně vyřešit. Autobusové zastávky zde plánujeme modernizovat, rozšířit a křižovatku přeměnit na kruhový objezd. Od této změny si slibujeme zejména zajištění větší bezpečnosti pro chodce a cyklisty, kterých se zde pohybují denně stovky až tisíce,“ říká náměstek primátora pro oblast městských investic Jiří Bláha. Stavební práce mají být rozděleny na dvě části, v rámci té první bude zhotoven terminál a další úpravy s ním související (část A), poté začnou práce na křižovatce Fortna a jejím okolí (část B). Na tuto rekonstrukci město plánuje během podzimu vypsat výběrové řízení, jeho podmínky na svém zasedání schválili v úterý radní města. Samotné stavební práce by měly být zahájeny začátkem příštího roku, na zhotovení dostane stavební firma 14 měsíců. 

V rámci části A budou upraveny silnice v okolí terminálu, tedy parkoviště, dále sjezd u soudu, obratiště v ulici Jana Koziny a ostrůvek na Orlickém nábřeží. Nový povrch získá také chodník u Moravského mostu. V části B pak dojde na přeměnu křižovatky Fortny na okružní, úpravy čekají také chodník ke zdravotní škole, autobusové zastávky, vjezd do kasáren a místa pro přecházení. 

Na tuto akci chce město využít hned dvě dotace, a to z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) čerpaného v rámci Hradecko-pardubické aglomerace (ITI). „Cenovou výši dotace zatím není možné odhadovat, jelikož neznáme ani cenu, za jakou bude zhotovitel projekt realizovat. Navíc ne všechny náklady je možné podpořit dotací. Počítáme ale s tím, že výše dotační podpory může dosáhnout až 90 % nákladů, na které dotaci čerpat lze a ty tvoří zcela zásadní část celé stavby,“ uvádí náměstkyně primátora pro oblast městských dotací Monika Štayrová.

Zdroj: hradeckralove.org