Příprava cyklostezek na Hradec i Týnec se vleče, stavět by se mělo za rok


Hned dvěma směry od Pardubic začnou pomalu růst cyklostezky, na které lidé čekají roky. Lépe je na tom úsek Pardubice - Hradec Králové, kde se daří pokračovat s výkupy pozemků, horší situace je ve směru na Přelouč, Kladruby a Týnec nad Labem.

Pardubice jsou známé jako město cyklistů. Ovšem zatímco přímo v ulicích lidé najdou dostatek cyklostezek a zvláštních pruhů, za hranicemi města už je to slabší. Chybí především příjemná projížďka podél řeky Labe. 

To by se však v dohledné době mělo změnit ve směru na sever i západ. I když každý termín oznámený politiky je nutno brát s rezervou, už jich zaznělo mnoho a málokterý platil.

Lépe je na tom zatím stezka na Hradec Králové, na které jsou už hotové oba úseky u krajských měst a nyní se plánuje jejich propojení. 

„Nyní jsou v přípravě ke stavebnímu povolení dva úseky, Vysoká-Opatovice a Dříteč-Němčice (až pod hrad Kunětická hora). Stavba je plánována na období 2020 až 2021. Propojení Opatovice–Dříteč je momentálně ve fázi výkupu pozemků a záměr výstavby je plánován na období 2022 až 2023,“ uvedla mluvčí pardubického krajského úřadu Zuzana Nováková.

Oznámený termín zřejmě cyklistům radost úplně neudělá. Z Pardubic až do Rábů se dá dostat pohodlně už roky a navíc začátkem letošního roku byla slavnostně otevřena etapa cyklostezky Mechu a perníku z Hradce Králové směrem na Pardubice do Vysoké nad Labem.

„Dosud projelo a prošlo tímto nově vybudovaným úsekem přes 63 700 cyklistů, in-linistů a pěších v obou směrech, což jasně potvrzuje potřebu pokračovat s výstavbou cyklostezky dál směrem do našeho krajského města,“ sdělil radní Pardubického kraje René Živný s tím, že celá spojnice dvou krajských měst je součástí nadnárodní cyklotrasy Labská stezka. Na její budování přispívají evropské fondy.

Ovšem politici a úředníci připravují v Pardubickém kraji ještě jednu delší stezku, a to směrem na Kladruby nad Labem a dále na Týnec. 

„Na přípravě výstavby Labské stezky se pracuje také mezi Pardubicemi a Týncem nad Labem. Na tomto zhruba 34 kilometrů dlouhém úseku již začal výkup pozemků, a to v oblasti obce Řečany. Pokračovat se bude v úseku Chvaletice - Týnec nad Labem a dále od Řečan k úrovni obce Semín, kde je plánované přemostění Labe a vedení cyklotrasy po levém břehu řeky,“ doplnila Nováková.

Z pohledu výkupu pozemků jsou podle ní nejproblematičtější úseky v lokalitě Přelouč a napojení Pardubic na obec Valy. Zde se aktuálně vyhledává alternativní trasování cyklotrasy pro zajištění prostupnosti územím.

„Pardubický kraj finančně podporuje výkup pozemků a činnosti obou svazků obcí, které pracují na výstavbě Labské stezky na území Pardubického kraje,“ dodal Živný.

Zdroj: idnes.cz

Výstavba úseku Labské cyklostezky z Hradce Králové do Vysoké nad Labem byla finančně podpořena prostřednictvím ITI Hradecko-pardubické aglomerace.